چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

ارگ راین، دومین بنای خشتی دنیا

ارگ راین، دومین بنای خشتی دنیا

ارگ راین، دومین بنای خشتی دنیا


نویسنده: هادی ناصری
1397 فروردین 15

ارگ راین یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است که در جنوب غربی شهر راین استان کرمان قرار دارد. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از22 هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که قدمت آن به بیش از 1500 سال میرسد. ارگ راین که در زمان‌های گذشته بر اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب و ویران شده است تا کنون بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

دومین دژ خشتی دنیا

تاریخچه بنا

قلعه‌ایی کوچک میان قلعه‌های بزرگ که محل انجام امور حکومتی است را ارگ می‌نامند. قلعه راین در شهر تاریخی راین قرار دارد که قدمت آن را به دوران ساسانیان نسبت می‌دهند. در تاریخ کرمان نام قلعه راین در سندهایی که از قرن اول هجری قمری باقی مانده، نیز آمده است. در برخی کتب تاریخی چنین آمده که در زمان یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی، اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود توانستند شهر کرمان و مناطق بسیاری از این ایالت را تحت تصرف خود درآورند؛ اما نتوانستند راهی برای نفوذ به ارگ پیدا کنند. 

نمای داخلی ارگ راین

 

جالب است بدانید که تا همین 150 سال پیش حدود 5000 نفر در این ارگ زندگی می‌کردند، اما پس از آن ارگ اندک اندک رو به فراموشی رفت و خانه های آن خراب شد. در سال 1374 سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفت تا جان دوباره ای به ارگ ببخشد و این سازه قدیمی را دوباره به شکوه قبلی خود باز گرداند. در این دوره بود که کار مرمت آن آغاز شد و تا کنون قسمت های بسیاری آن بازسازی شده اند.

ارگ راین

معماری

ارگ راین بشکل مربع می‌باشد و چندین برج در اطراف، از سازه ها و بناهایی که درون آن قرار گرفته است، حفاظت می کند. پیرامون قلعه نیز با دیواری پوشیده شده که ارتفاع آن به بیش از ده متر می رسد. این قلعه که تماما از خشت خام ساخته شده، تنها دارای یک دروازه برای ورود است که در سمت شرقی آن واقع شده است و به وسیله‌ی سردر بزرگ و باشکوهی به محوطه‌ی داخلی راه می یابد. الگوی ساخت و معماری ارگ راین، نمایی از قلعه های مسکونی شهرهای قدیمی ایران را به نمایش می گذارد. این ارگ سه بخش خان نشین، اعیان نشین و عامه نشین داشته و فضاهای آن به قسمت های مختلف مورد نیاز مانند زورخانه، مسجد، اصطبل و ... تقسیم می شده است. 

ارگ راین

خان نشین در ارگ راین

برج‌های شانزده گانه

ارگ راین شکلی مربع مانند دارد و 4 برج دیده بانیِ یازده متری در اطراف، و نیز 12 برج در درون خود ارگ دارد که تعداد کل برج ها را به 16 می رساند.

ساختمان‌های ارگ راین

ارگ راین از قسمت های مختلفی تشکیل شده و مردم بنا بر نیازهای خود بخش های گوناگونی را در آن ساخته بودند.

قلعه حکومتی ارگ : این قلعه راهرویی سرپوشیده داشته و به وسیله چهارسویی به چهار منزل مشابه هم راه دارد. 

ساختمان اعیانی: این بنا متعلق به مباشر و بزرگان هر محله بوده است. 

چهار انبار: پیش از اسلام ساختمانی چند منظوره بوده است که بعد ازورود اسلام  به مسجد تغییر پیدا کرد. 

آتشکده موقت: فقط در زمان مراسم، اعیاد و جشن ها از این ساختمان استفاده می کردند. آتش به وسیله لوله ای ارتباطی به سمت بالا منتقل و به صورت جام نور مشاهده می شد. 

آتشکده دایمی: در زمان امام صادق با خاموش شدن بسیاری از آتشکده های ایران این آتشکده نیز به احترام دین اسلام خاموش شد که  بعدها به عنوان زورخانه مورد استفاده قرار گرفت. 

قرنطینه: کسانی که قصد ورود به ارگ را داشتند ابتدا در قرنطینه می ماندند و در صورتی که بیماری نداشتند اجازه ورود به آنها داده می شد. 

ارگ راین

 محل کسب آهنگران، سفیدگران و نجاران: این ساختمان ها به طور معمول دو طبقه بودند و از طبقه بالا به عنوان محل زندگی استفاده می شد. 

خان نشین: این قسمت یکی از مهمترین و با شکوه ترین بناهای ارگ است. دالان درازی دروازه بخش خان نشین را به دو حیاط متصل می کرد. یکی از این حیاط ها محل زندگی خان و دیگری جایی بوده که خان یا حکمران از آن جا کارهای حکومتی را اداره می کردند. خان نشین به راستی مانند کاخی در درون ارگ بود. این کاخ با برج و بارویی مخصوص به خود از محله های اعیان و عامه نشین جدا می شد. 

بخش نگهبانی: یکی از قسمت های جالب توجه ارگ راین بخش نگهبانی در نزدیکی در ورودی بود. قسمت بالایی آن با منفذی مربع شکل به سمت پایین دید داشت؛ جایی که گفته می شود محل ورود و خروج افراد از آن تحت نظر گرفته می شد.

از دیگر بخش های ارگ می‌توان به بازار و مکتب خانه اشاره کرد که تماما با خشت خام بنا شده‌اند که با وجود چنین بخش هایی، نیازهای ساکنین این شهرخشتی به راحتی برطرف می‌شد.

ارگ راین کرمان

ارگ راین از نمای دور

آب و هوا

راین در فاصله صد کیلومتری جنوب شرقی کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار دارد. ارتفاع شهر راین از سطح دریا 2200 متر می‌باشد. آب و هوای راین معتدل کوهستانی است و زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک دارد. بهترین زمان برای سفر به شهر راین و بازدید از ارگ راین، فصل بهار و تابستان است که دمای هوا  نسبتا معتدل و خنک می‌باشد. 

ارگ راین از نگاه یوسف بلایی

دسترسی

برای رسیدن به ارگ راین باید راهی استان کرمان و شهر  تاریخی راین شوید. این شهر در 100 کیلومتری شهر کرمان و در مسیر جاده کرمان-جیرفت قرار دارد. بهترین مسیر برای رفتن به راین، استفاده از جاده ماهان به بم است. در 45 کیلومتری، به جاده درب بهشت می رسید این راه را ادامه دهید تا به ارگ راین برسید.

ماشین شخصی

تهران در فاصله 1070 کیلومتری (11 ساعت 15 دقیقه) شهر راین واقع شده است که در مسیر از شهر‌های قم، کاشان، اردستان، میبد، یزد، رفسنجان و کرمان عبور خواهید کرد. . از شیراز تا شهر راین 610 کیلومتر (7 ساعت 30 دقیقه) فاصله قرار دارد که در مسیر از شهر‌های مهارلو، استبهان و سیرجان عبور می‌کنید. اصفهان در فاصله 760 کیلومتری (8 ساعت و 20 دقیقه ) شهر راین قرار دارد که در مسیر باید از شهر‌های نایین، میبد، یزد، رفسنجان و ماهان عبور کنید.

پایانه مسافربری

نزدیک‌ترین پایانه مسافری به ارگ راین، ترمینال کرمان است که در فاصله 108 کیلومتری (1 ساعت و 20 دقیقه)ارگ قرار دارد.

فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی کرمان در فاصله 118 کیلومتری (1 ساعت و 30 دقیقه) ارگ راین قرار دارد. 

راه آهن

ایستگاه راه‌آهن کرمان در فاصله 108 کیلومتری (1 ساعت و 20 دقیقه) ارگ قرار دارد.

بازدید

ارگ راین همه روزه از ساعت 7:30 صبح تا حوالی غروب آفتاب و اذان مغرب باز است.

قلعه راین

 


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها کرمان مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران

نظری ثبت نشده است.

پربازدید ترین مطالب

تگ