جمعه 11 اسفند  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

آمیختگی جنگل و دریا ؛ در شکل گیری آداب و فرهنگ مازندران

آمیختگی جنگل و دریا ؛ در شکل گیری آداب و فرهنگ مازندران


نویسنده: رویا نیساری
22 آبان 1401

فرهنگ، آداب و رسوم در هر منطقه با تاثیر گرفتن از شرایط جغرافیایی شکل می‌گیرد و مازندرانی‌ها با بهره‌گیری از آن دارای فرهنگی اصیل و باستانی هستند. یکی دیگر از نشانه‌های زنده بودن فرهنگ در هر منطقه، پوشش سنتی است که در مازندران با گذشت زمان و ورود به عصر تکنولوژی هنوز هم دیده می‌شود؛ لباس سنتی زنان مازندرانی شامل: شلیته، چارقد، چاروق، گالش، مندل و جومه و...؛ مردان مازنی کلاه نمدی، شلوار، علیجه، چاروق، کلوش و ... است.

علاوه بر زبان و پوشش، موسیقی جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ هر منطقه دارد که مازندرانی‌ها در این زمینه هم سابقه‌ای درخشان دارند. موسیقی در مازندران با سازهای سنتی چون: نی، سرنا، دهل و ... جان می‌گیرد. از مهمترین سبک‌های موسیقی مازنی می‌توان به کتولی اشاره کرد.

اهالی مازندران پایبند به آداب و رسوم و برگزاری مراسم ملی و مذهبی هستند از میان این آداب و رسوم می‌توان به:

نوروزخوانی؛ که مژده نزدیک شدن و رسیدن سال نو را به مردم می‌دهد،

مراسم تیرماه سیزده؛ از مراسم سنتی و رسمی مازندران است و در اواسط آبان‌ماه انجام می‌شود،

چال برف؛ در فاصله اول تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود و نمادی از ذخیره کردن آب و مبارزه با کم آبی است،

گهواره‌بندی، آغوزکا و ... . همچنین مراسم مذهبی در مازندران با شکوه خاص انجام می‌شود؛ سوگواری‌های ماه محرم و صفر، آداب ماه رمضان، اعیاد مدهبی و ... .

صنایع دستی که در این استان هم‌چنان به کار خود ادامه می‌دهند، قالی بافی ، جاجیم بافی ، شمد، سوزن‌دوزی، رنگرزی، سرامیک‌سازی، چادرشب بافی ، هنرهای مربوط به چوب و فلز و حصیربافی هستند. در کنار این صنایع دستی، می‌توان از خوارکی‌هایی چون کماج، آغوزنون، شکر قرمز و انواع مرکبات، برای تهیه سوغاتی استفاده کرد.

در حال و هوای خوب مازندران،‌ لذت خوردن غذای محلی با چاشنی‌های خاص خود منطقه را نباید از دست داد، غذاهایی چون خورشت سیر انار، بشته واش، مالابیج، بیج بیج، ترش سماق، ناز خاتون، باقلا وابیج، کدو بره، آغوز مسما، ترش ترشو، دوپتی، اسفناج مرجی، خورشت آلو، آش کدو.
در کنار همه اینها موسیقی زیبا و فولکلور مازندران نمایه ای از روحیه شاد ؛ طبیعت گرا؛ و حماسی مردمان مازنی است!

گردشگری و اقامت در آغوش طبیعت بی همتای مازندران؛ و بود و باش با مردمان خونگرم مازنی؛ و صرف خوراکهای خوشمزه مازندران موهبتی است که استفاده از آن را به کلیه دوستداران سفر و طبیعت توصیه میکنم!


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها مازندران مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران


لیان 18 دی 1402
زیاد موردش جالب نیست😶😑

پربازدید ترین مطالب

تگ