چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

گلیم هنر ایرانی

گلیم هنر ایرانی

گلیم هنر ایرانی


نویسنده: رضا برزگر
1396 مرداد 30

مقدمه

بازار محصولات دستی همچون گلیم چند وقتی است چرخش خوبی در قسمت چرخ خود ندارد و این جدا از بی مهری همه به این دست بافته ی گرانبها ست حتی خود ما  ، که اگر یک جستجوی ساده در منزلها یمان  کنند  نه تنها گلیم بلکه هیچ محصولی که با دست رنج و عرق مردمان ایران تولید شده باشد ، وجود ندارد و این واقعا تاسف بار و البته خطرناک برای آینده سرزمینمان می باشد. اما گلیم واقعاً چیست و چگونه به دست بافت با  ارزش ایران تبدیل شده  است . با ایران بوم گردی همراه باشید ...

دار قالی- اصفهان

گلیم شیریکی پیچ

گلیم محصولی آمده از هنر و خلاقیت به همراه  دقتی وصف ناشدنی که تنها از زنان سرزمین ما بر می آید  ، به طوری سازمان ثبت ملی و کارشناسان حوزه آثار باستانی و گلیم بین المللی گلیم را محصولی منحصر بهخ فرد می دانند و نظر بر ثبت شهر سیرجان ، شهر گلیم ایران به عنوان شهر گلیم جهان دارند و سیرجان در استان کرمن این شانس را برای جهانی شدن دارد.

گلیم از چه بافته می شود؟

گلیم یا پلاس از انواع صنایع دستی زیر اندازی است که معمولا از ابریشم ، موی بز ، پشم گوسفند و یا چهارپایان یگر بافته می شود. در گذشته گلیم برای پوشاندن زمین مورد استفاده بوده و در برخی کاربرد ها برای دیوار یا رواندازی حیوانات باربر مورد استفاده بوده.در صورتی که امروزه بیشتر برای تزیین خانه ها استفاده می شود از جمله نام های متفاوت گلیم در کشور های دیگر ، گیلیم در اوکراین ، بداس در قفقاز ، لیاط در سوریه و لبنان، چیلیم در رومانی و همچنین کیلیم در ترکیه می باشد.

رنگ های مورد استفاده در گلیمها معمولا رنگ های سنتی است. در مواقعی گلیم ها را برای کهنه شدن رنگ، با چای و  پوست گردو شستشو می دهند.

تفاوت فرش با گلیم در چیست ؟

 

گلیم

گلیم خمسه

از جمله نکات و تفاوت های گلیمبا فرش در نداشتن نقشه است و به صورت حسی بافته می شودو به ندرت در اندازه های بزرگ آن ها را می بینیم. اندازه های سنتی و به قولی استاندارد گلیم براساس ابعاد چادر های عشایر بوده و تا به امروز این قضیه رعایت شده است . یک از مهم ترین مراحل گلیم بافی "چله کشی" است که طی آن نخ ها باید به صورت موازی و با فاصله ی مشخص روی دار پیچیده شود تا طرحی رنگی مشخص شود . نخ پله از پنپه با ضخامت های مختلف تهیه می شود و حتی در نقاطی از پشم بجای پنپه استفاده می کنند.    ازانواع این محصول می توان به نمونه های زیر اشاره کرد :

گلیم هرسین

شاهسون

سنه و قشقایی و افشار و زرند  می باشند. گلیم های هر منطقه ای نشان از خصوصیات ویژه ی آن منطقه هست و از نظر طرح و رنگ با هم متقاوت است .

شهر هایی که صنایع دستی آنها گلیم است :

قزوین زیبایی و طرح منحصر به فرد

به طور کلی گلیم در تمام نواحی ایران استفاده می شود .گلیم های منطقه الموت در قزوین بسیار زیبا و البته معروف هستند

در استان کرمان شهر سیرجان نیز از بازار گلیم خوبی بر خوردار است و حتی تا آنجا که این منطقه را به عنوان شهر گلیم ایران معرفی کردند و در طی مراحل آن را به عنوان یکی از نامزدهای گلیم جهان معرفی کردند.

سیرجان شهر جهانی گلیم

 

سیرجان  که توسط کارشناسان بین المللی گلیم بازدید از آن صورت گرفته تا بتوان بزودی آن را شهر گلیم جهان دانست . و این دست ساز فوق العاده و شگفت مردمان این دیار  که امروزه حیرت همگان را بر انگیخته  ولی باید با تدبیر و تلاش این برانگیختگی را وارد عرصه اقتصادی نیز کرد. ۱۷هزار عدد بافنده های گلیم در سیرجان است

از شاخص ترین نوع گلیم در سیرجان ، گلیمِ پیچ است  و براساس آمار اخیر فرمانداری سیرجان سالانه ۴۰ هزار متر مربع از این دست بافت تولید می شود که حاصل زنان این منطقه است .

یزد

پلاس ظاهری شبیه گلیم دارد و در برخی نقاط از جمله یزد تولید می شود .خورجین ها نیز گونه ای از گلیم ها هستند که برای دخیره اشیاء و حمل و نقل استفاده می شوند. این کیسه ها در سایز های بزرگ تر برروی چهارپایان بسته می شوند.

 

 


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها کرمان مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران

نظری ثبت نشده است.

پربازدید ترین مطالب

تگ