چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

بهشت در کویر

بهشت در کویر

بهشت در کویر


نویسنده: محمد جواد علینژاد
1396 مرداد 30

معرفی شهمیرزاد

شهمیرزاد شهرستان مهدیشهردر سمنان در شمال این استان  در حال حاضر این منطقه زیبا به بخش تبدیل شده استدر شهرستان سنگسر ،استان سمنان قرار دارد.

شهمیرزاد شهری زیبا و البته پر منظره با ویژگی هایی خاص که آن را معرفی می کند. این شهر در شمال استان سمنان قرار دارد که متصل به رشته کوه ها و دامنه های البرز است و از جنوب ، استان سمنان در همسایگی قلب کویر مرکزی ایران  است .شهمیرزاد  و سمنان اختلاف ارتفاع بیش از ۱۰۰۰  متر دارد که موجب اختلاف دما ی زیادی نیز به نسبت شهر های اطراف دیگر می شود چرا با فاصله کمی مناطق کویر قرار دارند و همین مسئله موجب ملقب شدن شهمیرزاد به بهشتی در کویر می شود  هم چنین فاصله بسیار کمی به کویر مرکزی  و دریاچه نمک دارد.

شهمیرزاد

کوچه باغ شهمیرزاد در پاییز

شهمیرزاد با وجود مراتع خوب و سرسبز و حالت ییلاقی بودنش در فصل گرما و بخصوص تابستان ، افراد زیادی را به خود جذب می کند . از این حیث جمعیت این منطقه در فصول مختلف متفاوت است. به طوری که در ایام نوروز و تابستان این جمعیت به بیش از ۵۰ هزار نفر می رسد.

آب و هوا

 از جهت آب و هوایی نیز این شهر زیبا در زمستان همیشه سرما را به خانه های مردم منطقه می آورد و در تابستان با خنکای خود اهالی را به آرامش می رساند. به همین جهت پوشش گیاهی بسیار سرسبز و خرمی دارد و نسبت به شهر های همسایه خود در استان سمنان که بیشتر شبیه به مناطق کویری هستند، آب وهوای خنک تری دارد. شهمیرزاد بزرگ ترین درخت گردوی جهان را در خود جای داده است که در نوع خود بسیار عجیب است.

پاییز شهمیرزاد

شهمیرزاد

 

از نقاط دیدنی و گردشگری شهمیرزاد می توان به : جنگل رودبار، منطقه حفاظت شده پرور،غار دربند، روستای کوهپایه ای چاشم در ۱۹ کیلومتری شهمیرزاد می باشد. از لحاظ پوشش مردم شهمیرزاد لباسی مشابه لباس مردمان مازندران را دارند. به سبب وجود آب و هوا و منطقه ی مناسب درخت گردو ، از لحاط اقتصادی نیز اقتصاد این منطقه علاوه بر کشاورزی به گردو نیز وابستگی دارد و حتی توان صادراتی نیز در محصولات گردوی شهمیرزاد وجود دارد. آلو نیز از دیگر محصولات پر بار شهمیرزاد است.

ارتفاعات مه آلود شهمیرزاد

 

آبگیر شهمیرزاد

فرهنگ مردم شهمیرزاد

از گذشته های دور شهر ها و مناطقی که دارای مرز مشترک و مجاورت یکدیگر بودند ، مشترکاتی با هم داشتند . این مسئله حتی در کشور های همسایه بسیاری نیز مشاهده می شود. مردم شهمیرزاد نیز به دلیل بهره بردن از برخی امکانات از جمله منابع آبی مناسب خواستار الحاق شدن به استان مازندران را دارند. البته شهمیرزادی ها مشترکات زیادی از جمله گویش و برخی مسائل دیگر با مردم خوب مازندران دارند. ولی فعلا هیچ اقدام رسمی در این باره صورت نگرفته و سمنان هنوز هم شهری زیبا و دیدنی به نام شهمیرزاد دارد که عنوان بهشتی در کویر را بر دوش می کشد.

میوه گردو شهمیرزاد

نمای بازشهمیرزاد


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها سمنان مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران

نظری ثبت نشده است.

پربازدید ترین مطالب

تگ