چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

روستای گدوک

روستای گدوک

روستای گدوک


نویسنده: رضا برزگر
1396 مرداد 23

روستای گدوک در منطقه ای در استان مازندران است و در شهرستان سوادکوه واقع شده است. این روستا اولین منطقه ی استان مازندران است که مسافران جاده فیروزکوه از تهران به آن جا می رسند. گدوک؛ در زبان مازنی گده Gode به معنی برآمدگی و دوک Dook نیز به معنی برجسته و ناهموار است که شاید با توجه به موقعیت جغرافیای گدوک ، این نام ترکیبی از این دو واژه فوق باشد.

اطلاعات جغرافیایی 

مختصات جغرافیایی و نقشه روستا :E 52″۵۵’۵۰   N 35″۵۰’۰۶ 

ارتفاع از سطح دریا :۲۲۲۵  

روستای گدوک دارای آب و هوای نسبتا سردی در زمستان ولی در بهار و تابستان دارای آب و هوایی دلپذیر است. این روستا مرتفع ترین و برف گیر ترین بخش از جاده فیروزکوه نیز می باشد. 

محصولات روستایی 

روستای گدوک از نظر محصولات روستایی نیز معروف است . دوغ، ماست و آش گدوک معروف است و طرفداران بسیاری دارد. 

راه آهن و طولانی ترین تونل خاور میانه 

تونل گدوک طولانی‌ترین تونل راه آهن در خاورمیانه با طول بیش از ۲۸۸۰ متر است که قطار امروزه آن را در طی مدت ۳ دقیقه و بیست ثانیه طی می‌کند.این تونل دارای ۵۶۰ سانتی‌متر عرض و ۶۰۰۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌باشد و از این لحاظ عریض‌ترین تونل در میان تمامی تونل‌های راه آهن در ایران است. همچنین در حدود ۹۰۰ متر انتهای جنوبی آن بلندترین ارتفاع را دارد.

کاروانسرای گدوک کاروانسرای گدوک

در استان مازندران، شهرستان سوادکوه، در ۱۷ کیلومتری جاده فیروزکوه به سوادکوه قرار دارد. این کاروانسرا مربوط به دوران حکومت شاه عباس صفوی است و به همین دلیل به کاروانسرای شاه عباس نیز معروف می‌باشد. معماری داخلی کاروانسرا مال بند آن در ساختمان قرار داشته که ۳۰۰ متر طول دارد. بعد از ورودی اصلی صفحه هائی در طرف ساخته شده و اتاق‌های متعددی در ضلع شمالی و جنوبی برای استراحت مسافران در نظر گرفته بودند. روبروی درب ورودیی اصلی نیز سه اتاق منفرد وجود دارد که احتمالاً شاه‌نشین بوده‌است. ضلع شرقی بنا نیز ۵۰۰ متر طول دارد. این بنا نیز از کاروانسراهای مهم عصر صفویه می‌باشد.

شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: ۲۷۹۵ تاریخ ثبت ۱۶/۰۷/۱۳۷۹ ه خورشیدی 


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها تهران مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران


ا
احسان 1397 شهریور 16
مطلب خوبی متشکرم

پربازدید ترین مطالب

تگ