پنجشنبه 30 خرداد  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

روستای هجیج

روستای هجیج

روستای هجیج


نویسنده: رضا برزگر
1396 مرداد 23

روستای هجیج

روستای هجیج یکی از پرجاذبه ترین روستاهای استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامات است که در ۲۵ کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد. روستای هجیج با معماری خاص و استثنایی خود هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی است. به علت کمبود فضا سقف هر خانه حیاط خانه بالایی محسوب می شود. خانه ها از سنگ به صورت خشکه چین و پلکانی است. طول و عرض جغرافیایی :۳۵° ۹' ۴۵٫۳۱'' N 46° ۲۰' ۳٫۴۳'' E 

آب و هوا روستای هجیج دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است، در بهار و تابستان آب و هوای مطبوعی دارد و در پاییز و زمستان سرد است. روستای هجیج به دلیل بارش های مناسب در طول سال دارای محیطی سر سبز و زیباست. درختان زیبا و بلند پیرامون روستا با گیاهان خودرو و گل های رنگارنگ در دامنه ها ، چشم اندازی زیبا و منظره ای بکر را در این روستا پدید آورده است.

کسب و کار و معیشت پرورش درختان «ون» یکی از مهم‏ترین منابع درآمد مردم این روستا است. مراتع سرسبز و حاصلخیز به ویژه در اطراف رودخانه سیروان، باعث رونق دامداری در این روستا شده است. کشک، شیر، دوغ، روغن حیوانی و کره از مهم‏ترین فرآورده‏های لبنی این روستا می‏باشد.از مهم‏ترین تولیدات صنایع دستی این روستا می‏توان به گلیم‏بافی، جاجیم‏بافی، سبدبفای، دستمال بافی و گیوه ‏بافی اشاره کرد. نگهداری و پرورش انواع طیور در این روستا رواج دارد. روستای هجیج از روستاهایی است که در تمامی مایحتاج زندگی روزانه خودکفاست. این روستا در گیوه بافی که نوعی پوشش در مناطق کرد نشین است یکی از صنایع دستی مردم این روستا محسوب می شود. تمام پوشاک مردمان روستا در داخل روستا تولید می شود که آنها را از تامین پوشاک از خارج از روستا بی نیاز می کند. خوراک و مایحتاج خوردنی و هرچه که نیز این روستا ربای زیستن باشد در روستا تولید می گردد. این تولیدات علاوه بر اینکه مردمان روستا را از خودکفا می کند، سبب اشتغالزایی نیز می شود. این نوع از زندگی خود نشان دهنده باور و توانمندی مردمان روستا است. سوغات روستای هجیج شامل گردو، انار، گیوه و انواع سبد می‏باشد. مردم این روستا به زبان شیرین کردی و لهجه هورامی صحبت می کنند و مسلمان سنی هستند.

جاذبه گردشگری از نزدیکی این روستا رودخانه ای پرآب و تماشایی به نام سیروان می گذرد که به ویژه در بهار و تابستان فضایی دلنشین را به ارمغان می آورد. رود سیروان را آب سیروان نیز می نامند و از به هم پیوستن دو رودخانه قشلاق و گاوه رود پدید می آید. نام سیروان در قدیم شیروان بوده است. آبشار بل ، از جمله آبشار هایی است که دارای خواص درمانی است و از نزدیکی این روستا می گذرد. از دیگر جاذبه های روستای هجیج بناهای خانقاه ، چله خانه و عبادتگاه کوسه است. عبادتگاه کوسه در کنار رودخانه سیروان وجود دارد که بنای آن به صورت چهار طاقی آجری احداث شده است. در واقع عبادتگاه کوسه ، امامزاده ای است که به گفته برخی از مطلعین نامش عبیدالله و فرزند امام کاظم است. برادر وی نیز در روستای اسپیرس، در پاوه مدفون است. این امامزاده بسیار مورد احترام مردم روستای هجیج است. وجود همین امامزاده بیانگر تاریخ دیرینه این روستاست که به بیش از ۱۲۰۰ سال می رسد.

آداب و رسوم خانقاه دراویش از بناهایی است که مردم در آن به ذکر و سماع می پردازند .یکی از مهم ترین مراسم های اهالی این روستا مراسم ذکر و سماع دراویش طریقت قادریه می باشد. موسیقی مورد علاقه مردم روستای هجیج شنیدن نوای سوزنام شمشال است. این ساز یکی از انواع ساز های بادی است و شبیه به نی می باشد، که در مراسم های مختلف از جمله عزاداری و مراسمات حماسی از این ساز استفاده می شود.


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها کرمانشاه مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران


ف
فریبا 1397 دی 08
نمی دانم آیا نویسنده این مقاله تا حالا از نزدیکی این روستا عبور کرده اند که اگر می کردند این مطالب را در مورد خودکفایی روستا نمی نوشتند

پربازدید ترین مطالب

تگ