چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

شهرستان بم

شهرستان بم

شهرستان بم


نویسنده: ایران بوم گردی
1397 مهر 19شهرستان بم در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان کرمان واقع شده است و تنها شهر کشور که منظر فرهنگی آن در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

 

ارگ بم

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان و هفتمین اثر ثبتی ایران در فهرست میراث جهانی در شمال شرقی شهر پرند بر فراز و در دامنه صخره ای که حدود ۶۰ متر از اراضی اطراف بلندتر است قرار گرفته و تا  حدود ۱۲۰ سال پیش مسکونی بوده است. حدود دو هزار متر مربع مساحت دارد و قدمت آن به ۶ هزار سال پیش می‌رسد. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا خشت خام و گل رس می‌باشد. دور تا دور ارگ، خندقی به عرض ۵ متر حفر گردیده که در مواقع خطر از آب پر می شده و راه را برای مهاجمان می بسته است. هم اکنون کارشناسان متعددی از سراسر جهان در حال مرمت این اثر جهانی میباشد.

ارگ بم

بخش های مختلف ارگ بم

ارگ بم از ۴ حصار تو در تو و دو بخش متمایز عامه  نشین و حکومتی تشکیل شده است. بخش عامه نشین که قسمت اعظم ارگ را تشکیل می‌دهد محل زندگی و کسب و کار مردم بوده و باروی اصلی ارگ را در بر میگیرد.  ارتفاع این حصار بین ۴ تا ۱۳ متر می‌باشد و ۴۸ برج دیده‌بانی در سرتاسر این بارو وجود دارد. بخش عامه نشین از ۷ محله تشکیل شده و عموم تاسیسات یک شهر صنعتی را دارد. مهمترین تاسیسات معماری شهری ارگ بم عبارتند از حصار های چهارگانه، بازار، میدان، تکیه، مسجد جامع، مسجد پیامبر، مدرسه میرزا نعیم،  زورخانه، حمام، اصطبل، کاروانسرا، خانه سیستانی، خانه میر، خانه غرب ساباط، سربازخانه و قلعه حکومتی است.

ارگ بم کرمان

جاذبه های تاریخی

قلعه دختر، کارخانه حناسایی، مسجد رسول، قیصریه زرتشتیان، کاروانسرای زرتشتیان، مقبره عبدالمومن کمشکی، دروازه باغ،  مزار خواجه آفاق، امامزاده اسیری، امامزاده زید، خواجه عسکر و.. قلعه دارستان، قلعه سرنسا، تپه های تاریخی بیدران و قلعه شهید.

 

ییلاق دهبکری

روستای دهبکری در حاشیه کویر لوت مانند نگین سبز با آب و هوای معتدل کوهستانی در شمال غربی شهرستان بم و در جنوب شرقی استان کرمان با مساحت تقریبی ۳۰۰ کیلومتر مربع مابین دو شهرستان گرمسیری بم و جیرفت واقع شده است.

ییلاق دهبکری -بم

با توجه به موقعیت مناسب آب و هوای این دهستان و جاذبه های گردشگری چون پارک طبیعی، ۴ آبشار طبیعی که معروف ترین آنها آبشار بیدزاغ است، چشمه های زیبا و جوشان باغستان های چنار و گردو با قدمت تاریخی در حاشیه رودخانه زیبای میان آباد میان آبادی از شمال به جنوب خودنمایی می کند و همچنین چندین درخت و ابنیه با قدمت بیش از ۳۰۰ سال ( عمارت سالار، حمام قربانی، چنار یک هزار ساله ده باغ، چنار ۳۰۰ ساله گل آباد، سرو ۱۴۰۰ سال صولوئیه ) وهشت رستوران سنتی و جدید آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی می باشند. انواع پوشش گیاهی مناطق کوهستانی از جمله: بنه، کسور، اورس، کهکم، گون، درمن، بادام کوهی، زیره، ارچن و ... و حیات وحشی چون: خرس سیاه آسیایی، بزکوهی، یوزپلنگ، و قله مرتفع کوه شیر و منطقه زیبای چناری که از لحاظ گردشگری در تمامی فصول سال زمینه های جذب توریست را فراهم نموده است.

 

ارگ جدید

مجموعه ای صنعتی، تفریحی و گردشگری که بیش از دو هزار هکتار مساحت دارد. این مجموعه با هدف ایجاد و توسعه زمینه‌های لازم برای فعالیت های کارآمد صنعتی، جذب فناوری های نوین و افزایش زمینه‌های اشتغال از طریق جذب و هدایت سرمایه گذاری داخلی و خارجی در سال ۷۶ تأسیس و راه‌اندازی شد و این مجموعه که در ۱۰ کیلومتری شرق بم ( در جاده بم زاهدان ) و در نزدیکی شهر بروات قرار دارد سالانه بیش از ۳۰۰ هزار خودرو تولید میکند. بخش ورزشی و تفریحی ارگ جدید شامل باشگاه و مانژ سوارکاری و استخر مجهز شنا، زمین فوتبال چمنی، بیلیارد،  فوتسال، دریاچه مصنوعی، پیست دوچرخه سواری، اسکیت و... می باشد.

ارگ جدید - بم

صنایع دستی

در سناد و مدارک تاریخی پارچه های بافت بم همواره مورد اشاره بوده و آنکه این بافته‌ها مورد تقاضای بسیاری از بازرگانان خراسان، مصر، عراق و هندوستان بوده اند. هم اکنون اگرچه این صنعت در بم کم رنگ شده اما قالی، گلیم، حصیر، بادبزن، سبد و... از بافته های مهم این شهرستان می باشند و نیز سیس بافی، که از لایه های سطحی درخت خرما حاصل می‌گردد.

صنایع دستی - بم

 


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها کرمان مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران

نظری ثبت نشده است.

پربازدید ترین مطالب

تگ