چهارشنبه 26 تیر  
×   خانه   همه مطالب   ویدئو   اقامتگاه های بوم گردی
بستن
مطلب مورد نظر خود را بر اساس استان از روی نقشه انتخاب کنید.
نام استان:  مازندران

شهرستان سیرجان

شهرستان سیرجان


نویسنده: ایران بوم گردی
1397 مهر 15شهرستان سیرجان با مساحتی بیش از 13050کیلومتر مربع، در غرب استان کرمان قرار گرفته از شمال به شهرستان رفسنجان و شهربابک، از شمال شرق به شهرستان بردسیر از شرق به شهرستان بافت و از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان فارس محدود می‌گردد. شهرستان سیرجان دارای آب و هوای کویری سرد خشک و زمستان در رشت در تابستان و معتدل و بارانی در بهار است نوع آب و هوای این شهرستان بیابانی است یکی از موفق ترین درشت های بیابانی داخلی، و دشت ابراهیم آباد در جنوب شرقی سیرجان با حداقل 1710 متر ارتفاع قرار گرفته است.

مهمترین کوههای سیرجان عبارتند از:

گروه تنبور با ارتفاع 2353 متر کوه بقیع با ارتفاع 2100متر کوه کویر با ارتفاع 1998متر کوه خواجوئی با ارتفاع 2912متر.

از جمله مشخصه های شهرستان سیرجان ایلاتی و عشایری بودن آن است؛ زیرا وجود کوهستان‌ها و شرایط مناسب کوچ عده قابل توجهی از ایلات و عشایر را به این سمت کشانده مهمترین ایلات و عشایر این شهرستان عبارتند: از ایل افشار، ایل بچاقچی، ایل خراسانی و  زراعی و ... . به دلیل وجود خاک حاصلخیز کشاورزی این منطقه از رونق خاصی برخوردار می باشد مهمترین محصولات این شهرستان عبارتند از گندم پسته جو چغندرقند گردو بادام انگور و ...  است.

معادن سیرجان به تقسیمات زمین شناختی طیف وسیعی از سنگهای رسوبی و آذرین و دگرگونی را در خود جای داده این وضعیت موجب شده تا سیرجان از نظر معادن بنای خاصی را دارا باشد مخصوصاً معادن ششگانه گل گهر به وسعت 72کیلومتر مربع که در 50کیلومتری جنوب غرب شهرستان سیرجان و در مسیر راه سیرجان به شیراز قرار گرفته دارای سابقه بهره برداری بیش از دو هزار سال می باشد.

وجه تسمیه

درباره وجه تسمیه سیرجان نظرات مختلفی اظهار شده مولف کتاب سیرجان در آیینه زمان معتقد است به سیرجان به واسطه 12000 قنات پا به قبله به سیرگان معروف بوده که به معرب آن سیرجان است. نام های دیگر شیرگان، سمنگان، شیراجان، شهریجان برای ذکر گردیده.


منبع: ایران بوم گردی

دسته ها: استان ها کرمان مجله ایران بوم گردی

ارسال دیدگاهدیدگاه کاربران

نظری ثبت نشده است.

پربازدید ترین مطالب

تگ